Najważniejsze cechy płytek kuchennych

Najważniejsze cechy płytek kuchennych

Kuchenna podłoga powinna być otoczona szczególną troską. Konieczność utrzymywania jej w czystości wydaje się w pełni zrozumiała, mówimy bowiem o pomieszczeniu, w którym przechowujemy żywność i przygotowujemy posiłki.

Zwykle zależy nam jednak również na tym, aby podłoga była atrakcyjna wizualnie i bezpieczna dla osób korzystających z tego pomieszczenia. Które płytki dekoracyjne do kuchni pozwolą nam zatem na spełnienie tych oczekiwań?

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na klasę ścieralności płytek. Informuje o niej parametr PEI oraz liczby od 1 do 4. Co ważne, w kuchni najlepiej jest kłaść płytki minimum trzeciej klasy, warto przy tym zwrócić uwagę na oznaczenie informujące nas o tym, czy mają one właściwości antypoślizgowe, czy też nie. Kuchnia jest też pomieszczeniem, w którym wody i wilgoci jest znacznie więcej niż na korytarzu, sypialni oraz w salonie. Warto więc sprawdzić, jaką odpornością na wilgoć charakteryzują się rozwiązania, które podobają się nam najbardziej. Jeśli chcemy dodatkowo podnieść poziom bezpieczeństwa, stawiajmy też przede wszystkim na płytki o nierównomiernej fakturze.