Ułożenie płytek podłogowych

płytki podłogoweUrządzanie wnętrz to pracochłonne zajęcie, które wymaga od nas sporej kreatywności. Pierwsze decyzje dotyczą zazwyczaj wyboru kolorów ścian oraz płytek podłogowych. Jeszcze do niedawna w większości mieszkań stosowano przede wszystkim panele, które uważane były za najpraktyczniejsze rozwiązanie. Teraz powoli zaczyna się to zmieniać na rzecz innych materiałów.

Przygotowanie posadzki do położenia paneli
Zanim położymy płytki podłogowe musimy dokładnie oczyścić naszą posadzę i usunąć z niej wszystkie nierówności. Niektóre podłoża wymagają także wcześniejszego zagruntowania specjalnym preparatem gruntującym. Czasami zdarza się, że w miejsce starych płytek chcemy ułożyć nowe. Nie zawsze musimy je skuwać. Może okazać się, że wystarczy jedynie ciepła woda z dodatkiem detergentu. Kluczowy będzie oczywiście odpowiedni klej do przymocowania nowych płytek podłogowych.

Liczba i wymiary płytek
Płytki podłogowe kupujemy na metry kwadratowe powierzchni. Przeważnie zaleca się zakup o 10% więcej płytek aniżeli wskazuje na to metraż naszej podłogi. Podczas cięć niektóre z nich mogą uleć zniszczeniu, dlatego dobrze mieć odpowiedni zapas. W niektórych sytuacjach konieczna będzie wymiana danej płytki, która podczas montowania może się nieco porysować. Warto także pamiętać, że popularny wzór karo wymaga zakupu większej ilości płytek podłogowych.